Hâl hatır timleri işbaşında

Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yeni bir dönem başladı. Yaklaşık 1 ay önce Başhekim olarak göreve getirilen Yrd. Doç. Dr. Mehmet Emin Güneş’in ilk icraatleri “Acil Serviste SMS”, programı ve “Hâl Hatır Timleri”ni uygulamaya koyması oldu. 

Başhekim Yrd. Doç. Dr. Mehmet Emin Güneş’le sadece İstanbul’un değil, Türkiye’nin de en çok hasta sirkülasyonunun olduğu, en fazla cerrahi işlemin yapıldığı hastanelerinden biri olan Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesindeki yeni uygulamaları konuştuk…

Hasta ve hasta yakınlarıyla birlikte acil servisine her gün yaklaşık 4.500 kişinin girip çıktığı, toplamda 10 bin poliklinik sayısına ulaşılan Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesinin âdeta küçük bir kasaba olduğunu söyleyen Dr. Güneş, hizmete giren uygulamaların hasta memnuniyetini sağlamaya yönelik olduğunun altını çizerek “Biz ev sahibiyiz, hastalarımız da misafirimiz. Onları ne kadar iyi ağırlarsak buradan mutlu ayrılırlar. Bizim de bereketimiz o kadar artar…” diyor.  Bu misafirperverliğin bir göstergesi olarak hayata geçirilen “Hâl Hatır Timleri”nin vazifesini şöyle tarif ediyor:
“Aslında İstanbul Sağlık Müdürü Sayın Prof. Dr. Kemal Memişoğlu ve Bakırköy Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Opr. Dr. Kemal Tekeşin’in bir projesi bu. Sadece bu iş için görevlendirilen Sekreterliğe bağlı  ekipler var. Bu ekipler her gün yatan hastalarımızı tek tek ziyaret ederek onların derdini dinliyor. İstekleri ve şikâyetleri varsa hepsini not alıyor ve hastane yönetimine iletiyor. Yönetim çözebildiklerini çözüyor, çözemediklerini bir üst makama iletiyor. Yine bu ekip, bildirilen taleplerin takipçisi oluyor. Ertesi gün aynı hastaya giderek, sorunların çözümlenip çözümlenmediğini kontrol ediyor. Yanında refakatçisi olmayan ya da yeteri kadar destek olamayan yatan hastalarımız var. Özellikle bu hastalar için çok önemli bir hizmet oldu bu. Hastalar kendilerini iyi hissediyorlar. Bu iyileşme süreçlerinde de olumlu katkı sağlıyor.”