Dr. M. Emin Güneş: Gündüz cerrah gece yazarım

Yrd. Doç. Dr. Mehmet Emin Güneş başarılı bir genel cerrah. Yöneticilik görevinin yanı sıra ameliyatlarına da devam ediyor. Hastanedeki yeni uygulamalarla ilgili sohbet ederken, aslında onun aynı zamanda bir edebiyatçı olduğunu öğrendim. Hatta öyle böyle değil… Bugüne kadar oldukça ilgi gören 3 roman yazmış ve yayınlanmış. Dördüncü romanı da yolda… İlk romanı “İkra: Yaratılışın Sırrı Aşktır” ikincisi “İstanbul Seni Affediyorum” ve üçüncüsü “İnsan Kokusu”.  Romanlarının hepsinde hasta ya da hastalık olduğunu anlatan Dr. Güneş, “Mesleğimiz dolayısıyla çok sayıda hayata giriyoruz. İnsanların bedenine dokunurken, ruhuna da dokunmak, şahit olduklarımı, o anda hissettiklerimi paylaşmak istedim. Kitaplarımın hepsi karşılaştığım olaylardan eleklenmiş, birleştirilmiş hayatlardan oluşan kurgulardır” diyor.  Dr. Güneş, ilk kitabını yayınladığında ummadığı kadar büyük bir ilgi ile karşılaşınca bu işin bir de eğitimini alayım diye düşünmüş. Açık Öğretim Fakültesinde Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde okumaya başlamış. Henüz ikinci sınıftan üçüncü sınıfa geçememiş ama “Yaptığım işi ciddiye aldığımı göstermek için 25 yıl sonra okula başladım” diye anlatıyor. Aynı zamanda yağlı boya tablolar da yapan Dr. Güneş’e “Hastane, yöneticilik, ameliyatlar, akademik çalışmalar, yazarlık, okul bütün bunları nasıl yetiştiriyorsunuz?” sorusunu soruyoum. Dr. Güneş’ten kısa bir cevap geliyor: “Çok az uyurum. Gece okuyup yazıyorum. Gündüz ameliyathanede cerrah, gece evde romancıyım…”

 


SON ROMANI FİLM OLUYOR
Dr. Mehmet Emin Güneş’in romanlarında olaylar örgüsünün arkasında tasavvuf düşüncesine rastlamak mümkün. Dr. Güneş bunu şöyle ifade ediyor: “Çünkü tasavvufun içinde de mutlaka insan öğesi vardır. Hoşgörü, sevgi ve korkudan ziyade Allah’a sevgiyle ulaşmak vardır. Bu yüzden romanlarımın arka planı bunlarla örülmüştür. İnsanlar benim romanımı okuyup bitirdikten sonra geriye bir şeyler kalsın istiyorum. Neden, nasıl niçin diye düşünsün ben kimim sorusuna bir cevap arasın istiyorum. Pembe dizi gibi bir şeyler yazmak istemedim.” 

​İNSAN KOKUSU
Dr. Güneş’in piyasaya çıkan son kitabı “İnsan Kokusu” uyuşturucu bağımlısı bir sokak çocuğu ile bir avukatın dostluğu; avukatın müvekkiline aşkı ve kesişen hayatları konu alıyor. Uyuşturucu ile mücadeleye destek vermek istediğini söyleyen Dr. Güneş, bu romanı için çok sayıda sokak çocuğu ile görüşmüş, onlar arasında zaman geçirmiş. Kitabın piyasaya çıkışı ile birlikte ‘Uyuşma, yaşa ve yaşat’ diye bir proje başlatılmış. Romanın senaryosu yazılmış, yakında filme çekilmesi bekleniyor.